Artykuły

Ostatnie zmiany: 20.08.2021 22:15
(1188 dni i 15 godzin temu)

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące (1992-2012)

Zapraszamy do nabywania książki o histori naszej parafii i osiedla. Książka stanowi cegiełkę, a środki uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na dokończenie budowy kościoła.
Zpraszamy do zapoznania się ze "Słowem wstępnym"

Konferencja Episkopatu Polski Archidiecezja Krakowska Caritas Archidiecezji Krakowskiej Centrum Jana Pawła II OPOKA - Labolatorium wiary i kultury Mateusz - chrześcijański serwis www Wiara - Portal Gościa Niedzielnego KATOLIK - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących Polonia Christiana Katolicki Magazyn Internetowy Tygodnik Katolicki Niedziela Gość Niedzielny Mały Gość Niedzielny Przewodnik Katolicki Nasz Dziennik
Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS! Spam Poison Community Nie lubimy spamu! Spam nie lubi nas!

Masz pytania, uwagi?
Napisz do .

Metropolita odznaczony Wielkim Krzyżem Narodowego Orderu Zasługi

Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz przyjął 20 lutego w Bogocie z rąk Prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe Veleza najwyższe odznaczenie tego kraju - Wielki Krzyż Narodowego Orderu Zasługi. Na stołecznym uniwersytecie otrzymał doktorat honorowy w zakresie nauk humanistycznych.

„Order, to wyraz podziwu, jaki my, Kolumbijczycy, żywimy dla życia Eminencji, oraz szacunku dla jego posługi duszpasterskiej, ukierunkowanej na pomaganie w przezwyciężaniu - z perspektywy wiary - wszelkich form ucisku” - powiedział Prezydent Kolumbii podczas uroczystości.

Odbierając odznaczenie kard. Stanisław Dziwisz oświadczył, że jest to znak „głębokich więzów i bliskich stosunków między Kolumbią a Polską, zwłaszcza między Kościołami obu krajów”. „Ze szczególnym wzruszeniem wspominam swój pobyt w tym Domu Nariño, gdy towarzyszyłem Jego Świątobliwości Janowi Pawłowi II jako jego sekretarz prywatny 1 lipca 1986” - dodał.

Przypomniał następnie, że podczas tamtej podróży do Kolumbii papież wzywał do budowania „cywilizacji miłości” w społeczeństwie, w którym „są strzeżone i zachowywane podstawowe prawa osoby, swobody obywatelskie i praw społeczne w warunkach pełnej wolności i odpowiedzialności”. Wspomniał również, iż marsz w kierunku postępu „wywołuje wiele małych i dużych znaków zapytania”.

Zwracając się do głowy państwa, Metropolita krakowski stwierdził: „Jako prezydent jak mało kto rozumie Pan odpowiedzialność i wielkość tego zadania. W ciągu siedmiu długich lat sprawowania tego urzędu przyczynił się Pan w sposób widoczny do rozwoju i stabilności swego kraju”. Przypomniał, że zmarły papież „zmienił świat pod względem politycznym i religijnym, uczył, że istotą rozwiązywania problemów jest solidarność i miłość i na tej drodze przekraczał on wszelkie progi”.

W ubiegły piątek kardynał był jednym z gości specjalnych Kongresu Międzynarodowego „Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego”. W spotkaniu zorganizowanym przez miejscowy Uniwersytet uczestniczyło ponad 500 naukowców, duchownych a także polityków z całego świata. Metropolita krakowski mówił o wkładzie Jana Pawła II w zmiany polityczne i społeczne na świecie.