Artykuły

Ostatnie zmiany: 20.08.2021 22:15
(1142 dni i 11 godzin temu)

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące (1992-2012)

Zapraszamy do nabywania książki o histori naszej parafii i osiedla. Książka stanowi cegiełkę, a środki uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na dokończenie budowy kościoła.
Zpraszamy do zapoznania się ze "Słowem wstępnym"

Konferencja Episkopatu Polski Archidiecezja Krakowska Caritas Archidiecezji Krakowskiej Centrum Jana Pawła II OPOKA - Labolatorium wiary i kultury Mateusz - chrześcijański serwis www Wiara - Portal Gościa Niedzielnego KATOLIK - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących Polonia Christiana Katolicki Magazyn Internetowy Tygodnik Katolicki Niedziela Gość Niedzielny Mały Gość Niedzielny Przewodnik Katolicki Nasz Dziennik
Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS! Spam Poison Community Nie lubimy spamu! Spam nie lubi nas!

Masz pytania, uwagi?
Napisz do .

KRÓTKI PRZEWODNIK PO TRIDUUM SACRUM

W życiu każdego chrześcijanina szczególne miejsce zajmuje Wielki Tydzień. W Kościele Katolickim jest on obchodzony bardzo uroczyście, a jego centrum stanowi tzw. Triduum Sacrum, czyli trzy święte dni, w czasie których wspominamy najważniejsze wydarzenia zbawcze.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z racji swej doniosłości domagają się od nas właściwego przygotowania od strony liturgii i komentarzy. Tylko wtedy bowiem mogą być zrozumiale i głęboko przeżyte.

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody owych wielkich dni. Rano we wszystkich parafiach odwołuje się Msze św. Sprawowana jest tylko uroczysta Eucharystia w katedrze każdej z diecezji (w naszym wypadku na Wawelu), w czasie której poświecone zostają przez biskupa oleje służące przez cały rok do namaszczania chorych, a także tak zwane Krzyżmo - olej, którym namaszcza się bierzmowanych, chrzczonych przez cały rok i wyświeconych w danym roku kapłanów.

W godzinach wieczornych we wszystkich parafiach odbywa się Msza święta Wieczerzy Pańskiej będąca pamiątką pierwszej Eucharystii z Wieczernika. Wielkoczwartkowy wieczór to kontynuacja starotestamentalnej uczty paschalnej, która Jezus wzbogacili w Wieczerniku o Eucharystyczne treści. Lampki wieczne w tym dniu zostają wygaszone, tabernakulum opróżnione, a dzwony i organy milkną po uroczystym Chwała na wysokości Bogu. Mimo ze wspominamy w tym dniu również pojmanie Jezusa i uwiezienie Go w Ciemnicy, jest to przede wszystkim dzień, który powinien napełnić nas wdzięcznością za otrzymany z rak Jezusa Najświętszy Sakrament. Po skończonej Mszy świętej i uroczystej szczególnie w tym dniu komunii, Eucharystia zostaje przeniesiona do Ciemnicy, a ołtarze obnażone na znak nieobecności Jezusa w tabernakulum i Jego uwiezienia.

Wielki Piątek, na mocy dawnej tradycji w Wielki Piątek Kościół powstrzymuje się od sprawowania sakramentów. Wchodząc do kościoła zauważymy odsłonięty ołtarz, puste tabernakulum. Wszystko to ma podkreślić niezwykły charakter dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu.

Liturgia Wielkiego Piątku dzieli się na cztery części: Liturgii Słowa z odczytywana Męka Pańska, Adoracji Krzyża, Komunii św. i Procesji do Bożego Grobu. Po wejściu do świątyni asysty z kapłanem, ten upada na twarz, oddając w ten sposób część cierpiącemu i umierającemu Jezusowi. Po krótkim kazaniu jednego z kapłanów odśpiewana zostaje modlitwa wiernych mająca w tym dniu szczególny charakter. Po liturgii słowa następuje najważniejsza w tym dniu czynność Kościoła a mianowicie adoracja Krzyża. Od tej pory aż do wieczora dnia następnego klękać będziemy nie przed tabernakulum, ale właśnie przed krzyżem. Przez cala noc Najświętszy Sakrament pozostaje w Grobie na pamiątkę złożenia tam Jezusa. Jego adoracja jest nie tylko świadectwem wiary, ale także głębokiego wejścia w prawdę o tym, ze Chrystus dla nas cierpiał i zmartwychwstał.

Wielka Sobota rozpoczyna się miłym zwyczajem poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, co ma nas podprowadzić pod tajemnice Liturgii Wielkiej Soboty, zwanej Matka i Królowa wszystkich liturgii. Bogactwo Wielkiej Soboty przejawia się wiec przede wszystkim w Liturgii Wigilii Paschalnej odprawianej po zachodzie słońca. Poświęcenie ognia, Paschału, dokonane na zewnątrz kościoła, uroczysty hymn Exultet, poświęcenie wody chrzcielnej, która przez cały rok spoczywa w chrzcielnicy, aby nam przypomnieć nasz własny chrzest to tylko przedsmak wielkiego przeżycia, jakim powinna być dla każdego parafianina Eucharystia a na koniec procesja rezurekcyjna, która w swojej trzykrotności nawiązuje do trzech dni pobytu w Grobie naszego Pana.

Każdy dzień Świętego Triduum jest niezwykły: Pozwala nam zapomnieć o szarej codzienności i wtulić się pod dach Wieczernika, uklęknąć pod Chrystusowym Krzyżem, aby wreszcie zaprowadzić nas przed pusty Grób. A jeżeli codzienność Ciebie, bracie i siostro, zbyt mocno przytłacza, to tym bardziej powinieneś i powinnaś skorzystać z tej wielkiej laski liturgii. Jest ona bowiem zapowiedzi naszego świętowania w niebie. W te dni zabierzcie, moi drodzy, swoje rodziny, zachęćcie sąsiadów i tak jak oddajecie Jezusowi cześć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Zali, tak jeszcze bardzie towarzyszcie Mu w trzech najświętszych dniach roku, które przeżył i przecierpiał dla każdego z nas.

Ks. Paweł DROBNY