Artykuły

Ostatnie zmiany: 11.02.2018 20:33
(1154 dni i 22 godziny temu)

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące (1992-2012)

Zapraszamy do nabywania książki o histori naszej parafii i osiedla. Książka stanowi cegiełkę, a środki uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na dokończenie budowy kościoła.
Zpraszamy do zapoznania się ze "Słowem wstępnym"

Konferencja Episkopatu Polski Archidiecezja Krakowska Caritas Archidiecezji Krakowskiej Centrum Jana Pawła II OPOKA - Labolatorium wiary i kultury Mateusz - chrześcijański serwis www Wiara - Portal Gościa Niedzielnego KATOLIK - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących Polonia Christiana Katolicki Magazyn Internetowy Tygodnik Katolicki Niedziela Gość Niedzielny Mały Gość Niedzielny Przewodnik Katolicki Nasz Dziennik
Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS! Spam Poison Community Nie lubimy spamu! Spam nie lubi nas!

Masz pytania, uwagi?
Napisz do .

Trzeba pomóc młodym
zrozumieć sakrament małżeństwa

Wielu katolików, zwłaszcza młodych, nie rozumie istoty sakramentu małżeństwa. Tak wynika z badań przeprowadzonych w amerykańskim stanie Kalifornia. Jednak ten problem dotyka wielu krajów. Ksiądz biskup Jaime Soto, ordynariusz Sacramento, podkreśla, że bardzo istotnym zadaniem duszpasterzy jest stworzenie atmosfery, która uwrażliwi - zwłaszcza ludzi młodych - na katolicką moralność i naukę o małżeństwie i pokaże łaski, jakie płyną z tego sakramentu.

Biskup Soto w rozmowie z LifeSiteNews.com zwrócił uwagę, że niestety dzisiaj wielu ludzi często nie ma pojęcia, co głosi nauka Kościoła katolickiego na temat ludzkiej seksualności, małżeństwa i rodziny. Dlatego ważnym zadaniem dla duszpasterzy jest jej przybliżanie. Jednak ks. bp Soto wskazał na jeszcze jeden problem, z jakim często można się spotkać w rozmowach z młodymi ludźmi. Mianowicie boją się oni przyznać wprost do swoich poglądów zgodnych z nauczaniem Kościoła, ponieważ atmosfera tworzona przez media i rządzących tworzy klimat polityczny, który nie wspiera katolickiego małżeństwa. - Wielu ludzi nie ujawnia, co naprawdę myśli, gdyż nie chcą być traktowani jako fanatycy, ludzie nietolerancyjni - powiedział hierarcha. Jak podkreślił, Kościół jest bardzo zaniepokojony tą sytuacją, zwłaszcza że w dużej mierze chodzi o ludzi młodych.

Hierarcha zwrócił także uwagę na konieczność pomocy mało zaangażowanym katolikom w odkryciu głębszego sensu sakramentów, życia wiarą, ale także w odkryciu dumy z własnej chrześcijańskiej tożsamości. Jako dobry przykład podał akcję bostońskich katolików „Come Home” (Wróć do domu), która nakłania, i to z powodzeniem, wielu katolików, aby powrócili do praktykowania wiary w swojej diecezji, co ma przełożenie na ich poglądy w kwestiach moralnych, z którymi się borykają. - Katolicy muszą mieć poczucie pewności, że ich przekonania religijne nie tylko są słuszne, ale w rzeczywistości służą dobru wspólnemu - powiedział ks. bp Soto. - Dla katolików ważne jest to, aby zrozumieli, że ich wiara jest darem, który nie kłóci się z rozumem, ale wspiera życie, wspiera rozwój człowieka - podkreślił ordynariusz Sacramento.

Na to, że podobna sytuacja dotyka także młodych ludzi w naszym kraju, wskazują również polscy duszpasterze. - Tak się dzieje, gdyż młodzi często nie rozumieją istoty małżeństwa, konieczności czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej, nie rozumieją, dlaczego Kościół jest przeciwny środkom antykoncepcyjnym, wspólnemu mieszkaniu par przed ślubem. Często nie wynika to ze złej woli ludzi, ale zwyczajnie z braku wiedzy - mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z Wrocławia, odpowiedzialny w diecezji za Spotkania Małżeńskie.

Kościół wychodzi naprzeciw ludziom i przygotowuje różne inicjatywy, które mogą podnieść poziom wiedzy w tej dziedzinie. - To, co Kościół robi, jest niezwykłe. Zobaczmy, kiedy para chce zawrzeć małżeństwo cywilne, państwo - choć sytuacja jest tragiczna - nie wymaga żadnego przygotowania. Kościół inaczej - aby stanąć przed ołtarzem, konieczne jest ukończenie kursu przedmałżeńskiego oraz dwie wizyty w poradni rodzinnej - podkreśla ks. Maliński. Jak wyjaśnia, Kościół proponuje młodym różne rekolekcje, spotkania, wykłady, prowadzi poradnie rodzinne. Bardzo bogata jest oferta książek, i to nie tylko naukowych, ale także poradników, które w sposób bardzo precyzyjny i na wysokim poziomie prezentują naukę Kościoła, wiedzę na temat, jak w zgodzie z Panem Bogiem i samym sobą budować swoją przyszłość, swoje życie. Wielu z tego korzysta. Tylko we Wrocławiu rocznie z pogłębionego kursu przedmałżeńskiego połączonego z warsztatami dialogu w dwóch ośrodkach korzysta tysiąc par. - Młodzi, widząc, co im proponujemy, szukają rzeczy wymagających i trudnych, nie chcą iść na łatwiznę - podkreśla ks. Maliński.

Duszpasterze rodzin zaznaczają, że bardzo ważną rolą Kościoła jest to, iż tworzy środowisko dla małżeństw i rodzin. W parafiach powstają różne grupy specjalistyczne, ruchy, których działalność jest ukierunkowana na małżeństwa i rodziny, jak choćby Domowy Kościół czy Spotkania Małżeńskie. - Nie wolno nam zapominać, że także codzienna posługa duszpasterska skierowana jest właśnie do rodzin, bo kto jak nie członkowie rodzin uczestniczą codziennie we Mszy św., w różnych nabożeństwach. To daje rodzinom podstawę, fundament, na którym można budować - podkreśla ks. Dariusz Orłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zauważa on, że w różnych - często kryzysowych - sytuacjach w rodzinie Kościół nie jest obojętny, ale wyciąga pomocną rękę. - Dziś tworzy się duszpasterstwa dla małżeństw niesakramentalnych, przychodzi się z pomocą rodzinom, które mają problemy z poczęciem dziecka czy właśnie je utraciły. Istnieją poradnie, które w sposób szczególny pomagają małżeństwom stojącym niejako nad przepaścią - podkreśla ks. Orłowski. Jego zdaniem, w Kościele stale rośnie świadomość, że podstawą jego działalności jest właśnie rodzina. - Z tej świadomości rodzi się coraz bogatsza oferta dla małżeństw i rodzin. Trzeba nam tylko dotrzeć z nią do jak największej liczby osób - akcentuje kapłan.

Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik