Artykuły

Ostatnie zmiany: 11.02.2018 20:33
(1154 dni i 22 godziny temu)

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące (1992-2012)

Zapraszamy do nabywania książki o histori naszej parafii i osiedla. Książka stanowi cegiełkę, a środki uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na dokończenie budowy kościoła.
Zpraszamy do zapoznania się ze "Słowem wstępnym"

Konferencja Episkopatu Polski Archidiecezja Krakowska Caritas Archidiecezji Krakowskiej Centrum Jana Pawła II OPOKA - Labolatorium wiary i kultury Mateusz - chrześcijański serwis www Wiara - Portal Gościa Niedzielnego KATOLIK - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących Polonia Christiana Katolicki Magazyn Internetowy Tygodnik Katolicki Niedziela Gość Niedzielny Mały Gość Niedzielny Przewodnik Katolicki Nasz Dziennik
Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS! Spam Poison Community Nie lubimy spamu! Spam nie lubi nas!

Masz pytania, uwagi?
Napisz do .

Rzecznik Episkopatu Polski
podsumowuje rok 2009 w Kościele

Warszawa, 29.12.2009

Przybliżenie się dwóch beatyfikacji Polaków i jedna kanonizacja, ponowny wybór abp. Józefa Michalika na przewodniczącego Episkopatu oraz zmiana na urzędzie prymasa Polski to trzy najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w mijającym roku.

Najważniejsze Zwłaszcza koniec roku obfitował w istotne zdarzenia. Benedykt XVI przyjął dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II, o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki oraz co do cudu dokonanego za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka. Kard. Józef Glemp zakończył swoją posługę prymasowską, a nowym prymasem został arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński; tym samym tytuł prymasa powrócił do Gniezna. Natomiast na początku roku 2009 - co jest także faktem godnym pokreślenia - na drugą kadencję został wybrany przewodniczącym Episkopatu abp. Józef Michalik.

W Stolicy Apostolskiej powstały dwa znaczące dokumenty - encyklika papieska „Caritas in veritate” oraz dokument nt. zasad przechodzenia anglikanów do Kościoła katolickiego. Trwa Rok Kapłański ogłoszony przez Benedykta XVI. Wśród nominacji papieskich co do Polaków wyróżnia się niewątpliwie jedna - abp Zygmunt Zimowski został przewodniczącym Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Ważne. W tym roku wszedł w życie nowy statut konferencji biskupów; minęło także 20 lat posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka - został on pierwszym nuncjuszem po pięćdziesięciu latach przerwy w okresie II wojny światowej i w czasach komunizmu w Polsce. Znacząca była wizyta delegacji mnichów z prawosławnego klasztoru w Ostaszkowie, gdzie więzieni byli na przełomie lat 1939-1940 polscy jeńcy wojenni, zamordowani potem w Twerze i pochowani w Miednoje; delegacja odebrała na Jasnej Górze obraz MB Częstochowskiej - umieszczony on będzie w nowej kaplicy, upamiętniającej także męczeństwo polskich więźniów.

Istotne tematy. Rok 2009 był niewątpliwie czasem polemik nad zagadnieniami bioetycznymi, m.in. szeroko dyskutowaną metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Polska dotąd nie ratyfikowała przyjętej przed 12 laty Europejskiej Konwencji Bioetycznej, a parlament praktycznie wstrzymał prace nad projektami ustaw w tych sprawach. W tym roku przypada też 60-lecie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, zwanej wcześniej Mieszaną; komisja powstała w wyniku starań kard. Stefana Wyszyńskiego i zajmuje się zagadnieniami na styku państwo-Kościół w Polsce. Bieżący rok zapamiętamy też zapewne z powodu zamieszania wokół Komisji Majątkowej, która miała pracować pół roku, a zajmuje się zwrotem zagarniętego mienia kościelnego już 18 lat.

Rok 2010. Z pewnością czekają nas w 2010 dwie beatyfikacje - Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Wiele wskazuje na to, że w marcu zostanie mianowany nowy arcybiskup Gniezna, który obejmie także funkcję prymasa Polski.

Wydarzenia w Kościele 2009 r. - Zestawienie Rzecznika KEP:

Najważniejsze
1. Zapowiedź dwóch beatyfikacji i jedna kanonizacja
2. Ponowny wybór abp. Michalika na przewodniczącego Episkopatu
3. Zmiana na urzędzie prymasa Polski

Ważne
4. 20-lecie posługi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce
5. Nowy statut Konferencji Episkopatu Polski
7. 60-lecie Komisji Wspólnej (Przedstawicieli Episkopatu i Rządu)
8. Wizyta delegacji mnichów z prawosławnego klasztoru w Ostaszkowie

Istotne tematy
9. Dyskusja wokół zagadnień bioetycznych
10. Zamieszanie wokół Komisji Majątkowej

W Stolicy Apostolskiej
10. Encyklika papieska „Caritas in veritate”
11. Dokument nt. zasad przechodzenia anglikanów do Kościoła katolickiego
12. Rok Kapłański
13. Akcent polski wśród nominacji papieskich - abp Zygmunt Zimowski został przewodniczącym Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych

Rok 2010
14. Jedna kanonizacja i dwie beatyfikacje
15.Nowy arcybiskup Gniezna - w marcu 2010r.

Ks. dr Józef KLOCH
kapłan diecezji tarnowskiej,

doktor filozofii,
ur. 9 marca 1959 r. w Tarnowie,
wyświęcony na kapłana 27 maja 1984r. w Tarnowie