Metropolita odznaczony Wielkim Krzyżem Narodowego Orderu Zasługi

Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz przyjął 20 lutego w Bogocie z rąk Prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe Veleza najwyższe odznaczenie tego kraju - Wielki Krzyż Narodowego Orderu Zasługi. Na stołecznym uniwersytecie otrzymał doktorat honorowy w zakresie nauk humanistycznych.

„Order, to wyraz podziwu, jaki my, Kolumbijczycy, żywimy dla życia Eminencji, oraz szacunku dla jego posługi duszpasterskiej, ukierunkowanej na pomaganie w przezwyciężaniu - z perspektywy wiary - wszelkich form ucisku” - powiedział Prezydent Kolumbii podczas uroczystości.

Odbierając odznaczenie kard. Stanisław Dziwisz oświadczył, że jest to znak „głębokich więzów i bliskich stosunków między Kolumbią a Polską, zwłaszcza między Kościołami obu krajów”. „Ze szczególnym wzruszeniem wspominam swój pobyt w tym Domu Nariño, gdy towarzyszyłem Jego Świątobliwości Janowi Pawłowi II jako jego sekretarz prywatny 1 lipca 1986” - dodał.

Przypomniał następnie, że podczas tamtej podróży do Kolumbii papież wzywał do budowania „cywilizacji miłości” w społeczeństwie, w którym „są strzeżone i zachowywane podstawowe prawa osoby, swobody obywatelskie i praw społeczne w warunkach pełnej wolności i odpowiedzialności”. Wspomniał również, iż marsz w kierunku postępu „wywołuje wiele małych i dużych znaków zapytania”.

Zwracając się do głowy państwa, Metropolita krakowski stwierdził: „Jako prezydent jak mało kto rozumie Pan odpowiedzialność i wielkość tego zadania. W ciągu siedmiu długich lat sprawowania tego urzędu przyczynił się Pan w sposób widoczny do rozwoju i stabilności swego kraju”. Przypomniał, że zmarły papież „zmienił świat pod względem politycznym i religijnym, uczył, że istotą rozwiązywania problemów jest solidarność i miłość i na tej drodze przekraczał on wszelkie progi”.

W ubiegły piątek kardynał był jednym z gości specjalnych Kongresu Międzynarodowego „Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego”. W spotkaniu zorganizowanym przez miejscowy Uniwersytet uczestniczyło ponad 500 naukowców, duchownych a także polityków z całego świata. Metropolita krakowski mówił o wkładzie Jana Pawła II w zmiany polityczne i społeczne na świecie.